Z czego wykonane są szkła hartowane?
2022-02-23

Szkło hartowane to bardzo powszechnie używany materiał, który służy nam nie tylko do ochrony wyświetlaczy w urządzeniach mobilnych. Powszechnie możemy spotkać się ze szkłem hartowanym również w przypadku materiałów budowlanych, gdzie równie często jest wykorzystywane. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym wyróżnia się szkło hartowane i w jakim procesie powstaje jego wyjątkowa odporność i trwałość.
Szkło hartowane - z czego powstaje?
Jeśli zastanawiałeś się z czego powstaje szkło hartowane i w jakim procesie otrzymujemy aż tak trwały materiał ochronny, to śpieszymy z wytłumaczeniami. Szkło hartowane z wyglądu jest trudne do odróżnienia od zwyczajnej szyby i wyróżnia się wysoką przezroczystością. Dzięki temu bardzo często wybieramy je jako element ochronny do wyświetlaczy i ekranów, które wymagają zapewnienia dostępu do ekranu. Jednak szkło hartowane od zwykłej przezroczystej szyby odróżnia właśnie proces hartowania, który wpływa na jej trwałość. Obróbka termiczna to proces, który polega na nagrzaniu szyby do temperatury ok. 660 stopni Celsjusza. Następnym krokiem jest schłodzenie szyby w strumieniu sprężonego powietrza, dzięki czemu następuje zmiana wewnętrznej struktury materiału. Jest to proces, który sprawia, że uzyskujemy wielokrotnie bardziej trwały materiał o wysokiej przezroczystości. Warto też dodać, że proces hartowania szkła sprawia, że zmianie ulega również sytuacja rozbicia szyby. W przypadku zniszczenia szkła hartowanego rozbija się ono na wiele tępych kawałków, zwiększając dodatkowo nasze bezpieczeństwo. Jest to jeden z najlepszych materiałów, z których możemy zrobić szkło ochronne na telefon, które ochroni wyświetlacz przed zniszczeniami.
Szkło hartowane - jakie ma właściwości?
Po pierwsze szkło hartowane poddajemy całemu procesowi obróbki cieplnej po to, by sprawić, że będzie ono bardziej wytrzymałe na zniszczenia. To właśnie ochrona urządzenia jest najważniejszym powodem, dla którego decydujemy się na zastosowanie ochrony ekranu w postaci szkła hartowanego. Producenci zdradzają, że posiadając szkło hartowane nie musimy martwić się o zniszczenia, jakie mogą powstać podczas transportu czy przechowywania urządzenia. Szczególnie szkło hartowane chroni urządzenie przed zarysowaniami, jakie mogą pojawić się podczas kontaktu z ostrymi przedmiotami i zanieczyszczeniami. Poza wytrzymałością, szkło hartowane powinno również charakteryzować doskonałą przezroczystością. Dzięki temu możemy mieć pewność, że odpowiednio dobrana ochrona wyświetlacza nie sprawi, że pogorszymy jakość naszego ekranu. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na postawienie na odpowiednio trwały materiał, jakim jest szkło hartowane do telefonu, warto zainwestować również w takie szkło, które nie przysłoni ekranu, ani nie wpłynie na kolory wyświetlane na naszym urządzeniu.
Najważniejsze zastosowania szkła hartowanego
Wśród akcesoriów GSM najczęściej wykorzystujemy szkło hartowane do ochrony wyświetlacza. Jednak coraz częściej możemy je spotkać również jako materiał do ochrony innych elementów naszego urządzenia. Sprawdź na przykład szkła ochronne na kamerę, które chronią przed powstawaniem zarysowań na szybie chroniącej aparat telefonu. Dobrym rozwiązaniem, które stosują producenci jest też ochrona zegarków, tabletów czy laptopów przed zniszczeniami za pomocą szkła hartowanego. Jednak nie tylko w branży akcesoriów GSM, szkło hartowane posiada szerokie zastosowanie. Różne rodzaje szkieł hartowanych możemy znaleźć na przykład w samochodach, które także muszą postawić na dużą przezroczystość, ale też ochronę. Oprócz tego szkło hartowane wykorzystywane jest chętnie jako zabudowa prysznica. Jednak to właśnie jako szkło ochronne do telefonu i tabletu, zdobyło sobie największą popularność i jest powszechnie wykorzystywane do ochrony wyświetlacza.
Jak widać szkło hartowane to bardzo ważny dzisiaj materiał, którego uzyskanie jest stosunkowo łatwe i dzięki temu stał on się bardzo popularny. Szkło hartowane jest szczególnie często wykorzystywane w sytuacjach, kiedy musimy postawić na trwałą ochronę miejsc szczególnie narażonych na zniszczenie.