Szkło hartowane 9 H - co to znaczy?
2021-10-27

Z terminem szkło hartowane 9H prawdopodobnie spotkał się każdy z nas. Jednak niewielu wie, co ten termin tak naprawdę oznacza i jakich możliwości możemy spodziewać się po takim szkle hartowanym. W naszym artykule staramy się przybliżyć szczegóły szkła hartowanego o twardości 9H i wytłumaczyć różnice, jakie pojawiają się w konkretnych opisach. Z artykułu dowiesz się też, z czego wykonane jest szkło hartowane.
Szkło hartowane - z czego powstaje?
Szkło hartowane to unikalny rodzaj osłony ekranu, którą otrzymujemy dzięki wzmocnieniu szkła w specjalnym procesie hartowania. Aby osiągnąć rezultat trwałego szkła hartowanego, podgrzewamy je do temperatury 600 stopni, a następnie gwałtownie schładzamy. Dzięki temu, materiał nabiera nowych możliwości i staje się bardziej wytrzymały niż znane wszystkim normalne szkło. Ważną informacją jest to, że wysokiej jakości szkło hartowane jest o wiele bardziej wytrzymałe od folii. Specjalna obróbka cieplna sprawia, że po naklejeniu szkła ochronnego na telefon, możemy sobie pozwolić na o wiele większą elastyczność w kwestii bezpieczeństwa naszego urządzenia.
Szkło hartowane 9H - jaka to twardość?
Twardość szkła hartowanego, określana bardzo często przez producentów jako 9H pochodzi od skali twardości Mosha. Wymieniona skala twardości używana jest do opisywania trwałości materiałów w budownictwie, ale doskonale sprawdza się też, aby zwizualizować możliwości szkła hartowanego na telefon. Według oznaczeń w skali Mosha, 9H oznacza, że materiał o którym mowa jest trwały na tyle, że zarysować go można jedynie ostrzem diamentowym. Oznacza to, że wszelkie ostre narzędzia, z jakimi zetknąć może się nasz telefon z naklejonym na nim szkłem hartowanym 9H, powinny nie być w stanie go zniszczyć.
Szkło hartowane czy szkło hybrydowe?
W odpowiedzi na potrzeby rynku, stworzona została alternatywna wersja szkła hartowanego, nazwana szkło hybrydowe, które nieco różni się swoimi możliwościami. Po pierwsze jest to rodzaj osłony ekranu, która minimalizuje widoczność szkła na wyświetlaczu. Choć szkło hartowane jest wysokiej jakości szkłem ochronnym, często zdarza się, że jest ono bardzo widoczne na naszym urządzeniu. Dla wielu miłośników estetyki może ono zaburzać wrażenia wizualne, które czerpiemy z wyboru nowego urządzenia. Dodatkowo szkło hartowane jest dość twarde i grube - co jednak wpływa na jego trwałość. Kompromisem pomiędzy grubym i trwałym szkłem, a niewidoczną i lekką folią zdaje się więc być szkło hybrydowe na telefon. Uzyskujemy je dzięki połączeniu dwóch materiałów, a jego możliwości w dużej mierze przewyższają plusy i minusy pozostałych materiałów.
To, czy wybierzemy szkło hartowane 9H, czy zdecydujemy się na nieco lżejsze szkło hybrydowe, powinno zależeć od tego, na ile ekstremalnych sytuacji narażamy na co dzień swój telefon. Jeśli pewnym jest, że urządzenie może zostać łatwo zniszczone, polecamy wybranie najtrwalszego szkła hartowanego 9H, które sprosta wymaganiom wielu wstrząsów i upadków.