Darmowa dostawa od 40,00 zł
MENU
MENU
Cofnij

Kategorie

42 298 78 08

sklep@4kom.pl

Obsługa sklepu dostępna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00

Czy wiesz jak działa pojazd autonomiczny?

2021-01-26

Choć każdy z nas słyszał już o samosterujących się samochodach, to do niedawna był to twór dostępny jedynie naszej wyobraźni. Niewielu z nas wie jednak, że sama historia produkcji samochodów bez kierowcy, jest długa i kręta, a pierwsze eksperymenty sięgają już lat 20. XX wieku. Jak więc przez ponad 100 lat udało się udoskonalić system, by wyśnione automatyczne samochody wprowadzić na nasze drogi?

Samochód autonomiczny samochód automatyczny

Autonomiczny czy automatyczny? Po pierwsze należałoby rozróżnić te dwa pojęcia, które opierają się na tym, jak wiele ingerencji człowieka może być potrzebna do zdalnego sterowania danego samochodu. Automatyczny pojazd to według założeń pojazd silnikowy zaprojektowany i zbudowany tak, aby poruszał się autonomicznie przez określone okresy bez ciągłego nadzoru kierowcy, ale w odniesieniu do którego nadal oczekuje się lub wymagana jest interwencja kierowcy. Natomiast pojęcie autonomiczny samochód będzie oznaczało urządzenie, które osiąga zadowalające  rezultaty na drodze nawet w ryzykownych warunkach bez zewnętrznej interwencji człowieka. Jest to więc koncept całkowicie niezależnego i w pełni funkcjonalnego samochodu, który sam potrafi oceniać sytuację na drodze i decydować o wyborze najlepszej z możliwych opcji. Jak możemy się domyślać - to właśnie udoskonalaniem całkowicie autonomicznego samochodu zajmują się naukowcy na świecie.

Samochody autonomiczne inteligentne miasto

Ale jak to jest zrobione? Autonomiczne samochody wykorzystują czujniki, złożone algorytmy, systemy uczenia maszynowego i potężne procesory do wykonywania oprogramowania, które pozwala na autonomiczną jazdę. Tworzą one i utrzymują mapę swojego otoczenia w oparciu o różnorodne czujniki umieszczone w różnych częściach pojazdu. Czujniki radarowe monitorują położenie pobliskich pojazdów. Kamery wideo wykrywają sygnalizację świetlną, odczytują znaki drogowe, śledzą inne pojazdy i szukają pieszych. Czujniki Lidar (wykrywające i określające odległość) odbijają impulsy światła od otoczenia samochodu, aby mierzyć odległości, wykrywać krawędzie jezdni i identyfikować oznaczenia pasów ruchu. Czujniki ultradźwiękowe w kołach wykrywają krawężniki i inne pojazdy podczas parkowania. Wyrafinowane oprogramowanie przetwarza następnie wszystkie te dane sensoryczne, wyznacza ścieżkę i wysyła instrukcje do siłowników samochodu, które kontrolują przyspieszanie, hamowanie i kierowanie. Zakodowane na stałe reguły, algorytmy unikania przeszkód, modelowanie predykcyjne i rozpoznawanie obiektów, pomagają oprogramowaniu przestrzegać przepisów ruchu drogowego i omijać przeszkody. 

inteligentne miasto autonomiczne samochody

Transgresja, czyli to, co wyróżnia nas ludzi od zwierząt - wieczne poszukiwanie, co jeszcze możemy zrobić, by żyło nam się łatwiej. To pytanie doprowadziło do szeregu rozwiązań, które dziś mogą się wydawać konieczne do normalnego funkcjonowania. Podobne pytania stawiają sobie naukowcy w kwestii uproszczenia transportu i komunikacji na drogach. Co jeszcze może zaoferować nam system autonomicznych samochodów? Na to pytanie odpowiedź nasuwa się sama: ciężarówki bez kierowców mogą zmienić obraz transportu na świecie. Już dziś branża logistyczna przeżywa szereg rozterek związanych z ciężką pracą zawodowych kierowców i znalezieniem odpowiednich kandydatów na to stanowisko. Być może wprowadzenie na masową skalę zautomatyzowanych samochodów transportowych, których zadaniem byłoby dojechać na czas w odpowiednie miejsce, może poprawić jakość komunikacji na drogach. Mówi się, że komputery mogą doprowadzić do obniżenia kosztów transportów, poprawy bezpieczeństwa na drogach, a także zmniejszyć ich szkodliwość dla środowiska poprzez wybieranie najoptymalniejszych rozwiązań.

Autonomiczne ciężarówki

No dobrze, chcemy mniejszych korków, chcemy mniej spalin dla środowiska i chcemy łatwiejszej komunikacji na drogach. Ale co, jeśli pojawią się Ci, którzy tego nie chcą? Dzisiejsze samochody autonomiczne mają 100 milionów linii kodu. Jutro autonomiczne samochody będą miały ponad 300 milionów linii kodu, co sprawia, że cyberbezpieczeństwo staje się coraz większym problemem. Próby wykradnięcia bądź ingerencji w dany kod, które mogą doprowadzić do obniżenia bezpieczeństwa systemów samosterowania, są poważnym zagrożeniem i powinny być odpowiednio zabezpieczone, zanim autonomiczne samochody na stałe zagoszczą na naszych drogach. 

Zagrożenia autonomicznych samochodów cyberbezpieczeństwo

Błędy popełnia każdy człowiek - programista, kierowca, pieszy czy rowerzysta. Nie sposób uniknąć błędów również w kodzie skomplikowanego oprogramowania, które ma być odpowiedzialne za system wzajemnych połączeń na drogach. A co jeśli komputer się pomyli? No tak, nie mylą się tylko ci, co nic nie robią. A w tym przypadku roboty będzie naprawdę dużo. Jeśli jednak system ten ma tworzyć jedna struktura, która w pewnym miejscu może okazać się wadliwa, to czy możemy spodziewać się awarii na gigantyczną skalę?

autonomiczne samochody samochód bez kierowcy droga inteligentne miasto

Prowadzenie samochodu to trudna sztuka, której niektórzy nie są w stanie nauczyć się przez całe życie. Choć podejmowany jest szereg działań, które mają ograniczyć zachowania niebezpieczne na drogach, na świecie nie brak wypadków, w których giną ludzie. Dlatego też wielkie nadzieje pokładane są w systemie zautomatyzowanych samochodów, które miałyby pozwolić na ograniczenie liczby wypadków na drogach. Natomiast ci z nas, którzy zamiast ergonomicznej jazdy, wolą mocniej przycisnąć gaz, raczej nie będą rozczarowani. Samochody prowadzone bez kierowców zadomawiają się u nas powoli i pewnie do ery kompletnego wyginięcia kierowców wielu z nas nie doczeka.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu!

Zapraszamy na zakupy w 4kom z kodem rabatowym: BLOG

Sprawdź i zgarnij -20% rabatu

pixel